sobota, 28 grudnia, 2024
Ogłoszenia

Sobótka – Noc Kupały 2024

Wolni Rodzimowiercy i Rodzimowierczynie Krakowa zapraszają na wspólne obchody z okazji Sobótki (Nocy Kupały), które odbędą się w czwartek 20 czerwca 2024 roku.

⚠️ UWAGA! Udział w święcie wymaga wcześniejszego zgłoszenia, na podstawie którego udzielona zostanie informacja o miejscu przeprowadzenia obrzędu. W tym celu prosimy o wysłanie wiadomości prywatnej na stronie lub na adres [email protected].

Harmonogram

od 15.00 – zbiórka na miejscu i przygotowanie obozu
17.00 – wicie wianków, przystrojenie kukły Jarowita
18.30 – przygotowanie miejsca obrzędowego
19.30 – rozpoczęcie obrzędu

Opis święta

Sobótka, znana również jako Noc Kupały, to święto poświęcone przede wszystkim bogu-Słońcu, który tego dnia osiąga pełnię swych sił, co obserwujemy jako najdłuższy dzień i najkrótszą noc w roku.

Tego dnia także żegnamy Jarowita, boga płodności i młodzieńczego wigoru, który umiera napełniając do cna przyrodę i ludzi swą płodną mocą. Z tego względu Sobótka jest również świętem miłości i seksualności, a także pierwszych plonów, które zaczyna wydawać matka Mokosz.

Przypominamy, że ogień rozpalany w trakcie obrzędu jest święty. Obowiązuje kategoryczny zakaz wrzucania do niego czegokolwiek prócz ofiar, jak również śmiecenia na terenie wokół. Z tego względu zalecamy wcześniejsze przygotowanie worka na odpady.

Wskazówki dla osób uczestniczących

1. Jak się ubrać?
Na święto można przyjść dowolnie ubranym/ubraną, o ile tylko ubiór będzie schludny i adekwatny do powagi uroczystości religijnej.
Sugerowany strój męski to biała koszula, a strój żeński to biała sukienka. Nie jest to jednak wymóg.

2. Co ze sobą wziąć?
Po obrzędzie odbędzie się wspólna biesiada, na którą w dobrym zwyczaju jest przynieść do wspólnego stołu coś od siebie – najlepiej własnej roboty, choć nie jest to warunek.
W przypadku woli nocowania w obozowisku na miejscu, warto zaopatrzyć się w namiot lub przyjechać na miejsce samochodem.

3. Dzieci
Na święto można zabrać ze sobą dzieci bez żadnych ograniczeń wiekowych. Mogą one również brać udział w obrzędzie pod warunkiem odpowiedniego zaopiekowania ze strony rodziców.

4. Alkohol i inne używki
Obowiązuje kategoryczny zakaz spożywania alkoholu, jak i innych środków psychoaktywnych przed obrzędem ofiarnym – należy do niego podejść na trzeźwo! Na toasty będzie czas w trakcie biesiady. Ponadto zastrzegamy sobie prawo do wyproszenia osób stwarzających zagrożenie dla siebie oraz innych – świętujmy bezpiecznie i mądrze.

Najczęściej zadawane pytania

1. Kim jesteście?
Jesteśmy gromadą osób wyznających rodzimowierstwo słowiańskie – współczesną kontynuację religii opartej na mitach i kulcie ludów słowiańskich, ze szczególnym naciskiem na naszą małą ojczyznę: Ziemię Krakowską i Małopolskę. Więcej na nasz temat można przeczytać w zakładce O nas.

2. Dla kogo jest to wydarzenie?
Nasze wydarzenia kierujemy przede wszystkim do innych rodzimowierców i rodzimowierczyń, ale nie tylko – nie zamykamy się na osoby zainteresowane niewyznające rodzimej wiary, jeśli tylko podchodzą one do niej z należytym szacunkiem. Nie weryfikujemy również niczyjej wiary pod kątem zgodności z jakimkolwiek kanonem – takie podejście obce było naszym Przodkom i Przodkiniom, a zatem takie pozostaje i dla nas samych. Jesteśmy również otwarci na osoby LGBT 🏳️‍🌈

3. Dlaczego na wydarzenie obowiązuje rejestracja?
Sława Nocy Kupały znacznie przewyższa świadomość społeczną na temat rodzimej wiary. Stąd też zdecydowałyśmy się wprowadzić taki mechanizm w celu uniknięcia sytuacji, w której na naszym święcie pojawiłaby się duża ilość przypadkowych osób. Dzięki temu żadna z goszczących osób nie powinna być zaskoczona religijnym charakterem wydarzenia czy też jego przebiegiem – ufamy, że jeśli chciało ci się do nas napisać, to chce ci się również czytać posty z informacjami 😉

4. Czy mogę wziąć ze sobą znajomą/partnera/osobę towarzyszącą lub dziecko?
Tak! Jeśli tylko osoba, z którą zamierzasz przyjść, będzie świadoma tego, na jakie wydarzenie przychodzi, oraz jest w stanie dostosować się do obowiązujących na nim zasad – możesz śmiało zabrać ją ze sobą. Pamiętaj jednak, że w takim wypadku to na tobie spoczywa współodpowiedzialność za jej udział. Dotyczy to w szczególności dzieci, których umiejętności w zakresie decydowania o sobie wciąż się rozwijają.

5. Czy mogę przyjść z psem?
Jeśli jesteś pewny/-a zachowania swojego psa i tego, że nie będzie on stanowił zagrożenia dla innych osób oraz siebie – jak najbardziej. Podobnie jak w poprzednim przypadku, również i tu będziesz musiał(a) wziąć za niego odpowiedzialność.

6. Kiedy NIE powinno się przychodzić na święto?
Choć zgodnie z tym, co napisaliśmy wyżej, zasadniczo zapraszamy wszystkie osoby, w pewnych przypadkach rezygnacja ze świętowania może okazać się lepszym wyborem. Do takich przypadków należy sytuacja, w której twoja wiara lub inne przekonania stawiają cię w opozycji do tego, co robimy i w co wierzymy. Prócz tego, ze względów rytualnych odradzamy uczestnictwo kobietom w ciąży oraz osobom niebinarnym*.

7. Gdzie mogę znaleźć więcej informacji?
O samym święcie można przeczytać między innymi na polskojęzycznej Wikipedii: odnośnik. Co do naszego wydarzenia, wraz ze zbliżaniem się terminu będziemy sukcesywnie wrzucać tu kolejne wiadomości, podpowiedzi i wskazówki, dlatego zachęcamy do jego obserwowania na Facebooku.

* Osoby w ciąży oraz osoby niebinarne łączy fakt posiadania dwóch dusz, co łączy się z ich magicznym nacechowaniem. Z tego względu udział tych osób w czynnościach wymagających magicznej ostrożności czy sytuacjach granicznych obarczony jest ryzykiem – zarówno dla nich samych, jak i dla wspólnoty. Temat ten w kontekście ciążowym został opisany np. tutaj.